ident.cz
Aktuality Videa Zuby Diskuze Studium Zubní ordinace Zubní laboratoř Dentální estetika Finance
Aktuální informace z dentálního světa

<< Nejnovější články Odborné diskuzní fórum >>
2009-06-18

Založení Komory zubních techniků - konec nadějí

„Vlk se nažral, koza zůstala celá.“ Přesně tak nejspíše vyřeší vedení UZT již neúnosnou situaci, která vznikla střetem zájmů organizací SZT-P (Společenstvo zubních techniků podnikatelů), UZT (Unie zubních techniků) a AOT(Asociace OrtoTech). Založením Komory zubních techniků se vytváří ideální cesta k ukojení ambiciózních tendencí a zájmů jednotlivých stran a zároveň se touto pseudo-asanací zachrání ztrouchnivělé zbytky matičky UZT. To vše pod líbivým pláštěm slibujícím lepší zítřky zubním technikům.

 
 

Starého psa novým kouskům nenaučíš

Je tomu více než rok, kdy zájmy jednotlivých organizací přerostly do tak ostrého kontrastu se zájmy unie, že byly důvodem k odstartování dialogů na téma vzniku nového celku slučující všechny dosavadní organizace. UZT si od tohoto kroku slibuje uklidnění situace a jistotu zachování svého vedení. Uvědomila si, že četnost řad členů vzniklých organizací se rapidně zvyšuje a jí samotné hrozí svržení z výsluní klíčového postavení. Přitom samotná UZT byla primární příčinou, proč nové organizace vyrostly jak houby po dešti. Svou pasivitou se stala nefunkčním orgánem, který se snažily nahradit vzniklé odborové organizace, s cílem efektivněji hájit zájmy svých členů. Vyhnout se zájmovým střetům se však organizacím nepodařilo. Domněnka, že od této chvíle se blýská zubním technikům na lepší časy, však není na místě. Naopak vše zatím nasvědčuje tomu, že tímto sjednocením organizací se dosáhne jakési neutralizace, kdy výsledným produktem bude nový orgán, vyznačující se podobnou měrou dysfunkce jako dosavadní UZT. To potvrzuje i množství jednání mezi organizacemi, s výsledkem veřejnosti neznámým, díky informačnímu embargu, na kterém se údajně všechny strany dohodly. V porovnání s rychlostí uveřejňování nových zpráv na skromných webových stránkách unie, ještě skromnějšího obsahu, nejde bohužel o příliš velkou změnu. Je tedy otázkou, jaké novinky dokáže nové uskupení přinést a zda budou vést k pozitivním změnám.

Myšlenku založení syndikátu zmíněných organizací vystřídaly ambice vytvoření komory zubních techniků. Není však jisté, zda tato komora získá náležitou právní subjektivitu jako například Česká stomatologická komora. S tím souvisí i funkčnost celého orgánu a kompetentnost tuto funkci zastávat. Nic není nemožné, avšak více něž samotným vznikem komory, by bylo vhodnější zabývat se podmínkami, za jakých nový orgán vznikne. Tato změna totiž přináší tak mocnou vlnu podivuhodnosti, že pravděpodobně překvapí i mnohé aktéry. Důvodem je utajování výsledků jednání orgánů a především stanov nového celku. O jménech možných kandidátů ucházejících o vedení této organizace rovněž není nikde ani zmínky. Magické datum 12. září má vše rozhodnout. Tehdy proběhne "veřejné" hlasování o vzniku nové komory a jeho vedení.  Do té doby se pravděpodobně žádných oficiálních informací nedočkáme. Takovýmto způsobem vedené veřejné hlasování, kde se s náležitými podrobnostmi veřejnost seznámí až namístě konání a bezprostředně bude muset reagovat volbou, je opravdu artistickým kouskem, na který si netroufnou ani mnozí politici. Je těžké věřit, že takovýto způsob založení nové komory může vést ke vzniku skutečně fungujícího orgánu hájící zájmy svých členů. Naopak spíše poukazuje na neschopnost domluvy, která pravděpodobně bude provázet nový celek po celou dobu své existence. Nechme se však překvapit, ostatně jinou možnost ani nemáme. Škoda jen, že mnozí se k hlasování nedostaví, neboť s očima plnýma slz zoufalství, jen sotva trefí 12. září do Kongresového centra v Praze.


Komentáře k článku
Jméno:

Komentář:

Antispamová kontrola:
Opiště prosím znaky, které vidíte:
 
| Reklamy | Kontakt | Odkazy | Pensions, Hotels | Vyhledávání |
 
Copyright © 2012 www.ident.cz. All rights reserved.
Webdesign by WEBSITES.CZ | Zajímavé weby | Používáme DIRECTIS - Systém pro rízení firmy