ident.cz
Aktuality Videa Zuby Diskuze Studium Zubní ordinace Zubní laboratoř Dentální estetika Finance
Aktuální informace z dentálního světa

<< Nejnovější články Odborné diskuzní fórum >>
2009-06-28

Translucentní zirkon Pretau pro technologii Zirkonzahn

Úvodem

Systém Zirkonzahn přichází s další novinkou ve zhotovení celokeramických zirkonových prací. Zubní technik tak dostává příležitost rozšířit svou práci o zajímavé možnosti. Jedná se o tzv. Prettau bridge. Díky použití tzv. Prettau materiálů jsou tyto práce vysoce translucentní a tímto velmi estetické. Vynecháním vrstvení keramiky dosáhneme až o 200% větší pevnost materiálu v ohybu. Rovněž nemůže dojít k odštípnutí keramické hmoty. Celá práce se i urychlí, protože daný objekt je již vymodelován plně anatomicky. Pouze se používají dobarvovací barvy a glazura. Systém Zirkonzahn má také speciální dobarvovací barvy Prettau, které se mohou používat v kombinaci s klasickými dobarvovacími barvami.

Zirkonové bločky Prettau, které se na tento typ prací používají, jsou stejných tvarů, velikostí a výšek jako klasické bločky. Pro Prettau práce má systém speciální Prettau barvící tekutiny a také speciální intensivní barvící tekutiny.

Postup


Modelace je stejná, jako u klasické zirkonové práce, pomocí fotokompozitní pryskyřice,s tím,že modelujeme plně anatomický tvar zubu. Můžeme také používat předtvary k urychlení práce. Opět je zde možnost odzkoušení práce v plastovém stavu, ještě před frézováním, v ordinaci. Stomatolog může práci upravit jakýmkoliv způsobem a zvláště také do skusu. Co se týká frézování, frézujeme úplně stejným způsobem. Používáme stejné frézy jako u frézování klasických konstrukcí. Ke zlepšení práce se mohou použít také speciální frézy na okluzní plochu na fisury, atd.


Vyfrézovaný objekt barvíme barvícími tekutinami Prettau. Systém Zirkonzahn má jako u klasických barvících tekutin 16 barev dle vzorníku Vita. Barevnost je přizpůsobena speciálně pro Prettau zirkon. Nanáší se speciálním štětcem bez kovového držáku. Systém Zirkonzahn má také speciální intensivní barvící tekutiny Prettau. Jedná se o tekutiny, které se používají pro barvení v interdentálních částech, v oklusní oblasti nebo jako barevný základ pro barvení gingivální oblasti. Díky těmto speciálním barvám je zaručena perfektní barevnost a přirozenost.


Práce se vysuší pod infralampou a poté se sintrují v sintrovací peci na speciální „Prettau“ program. Po sintrování práci můžeme upravit a pak již používáme glazuru a dobarvovací barvy tak, jak jsme zvyklí. Můžeme použít také speciální Prettau dobarvovací barvy.


Použití Prettau zirkonu

Tyto plně zirkonové náhrady je možné použít především u těch typu prací, kde je nedostatek místa, zvláště v distálním úseku a není zde již prostor pro keramickou hmotu. Využití se najde také u pacientů, kteří mají bruxismus. Mohou se také využít pro zirkonové náhrady i s umělou gingivální částí pro použití na implantáty.

Závěrem

Co říci na závěr. Že zubnímu technikovi se tak opět otevírají další cesty jak zkvalitnit a obohatit svou práci a přinést tak i pacientům další kvalitní estetické zubní náhrady.

Hanka Urbanová DiS.
Dentack
(čerpáno z: Zirkonzahn „Occlusally screw-retained dental bridges“, www.dentack.cz )

Komentáře k článku
Jméno:

Komentář:

Antispamová kontrola:
Opiště prosím znaky, které vidíte:
 
| Reklamy | Kontakt | Odkazy | Pensions, Hotels | Vyhledávání |
 
Copyright © 2012 www.ident.cz. All rights reserved.
Webdesign by WEBSITES.CZ | Zajímavé weby | Používáme DIRECTIS - Systém pro rízení firmy