ident.cz
Aktuality Videa Zuby Diskuze Studium Zubní ordinace Zubní laboratoř Dentální estetika Finance
Aktuální informace z dentálního světa

<< Nejnovější články Odborné diskuzní fórum >>
2007-09-05

Japonci vytvořili zuby pomocí kmenových buněk

WASHINGTON (Reuters) - Japonští vědci v sobotu 17.2.2007 oznámili, že vypěstovali reálně vypadající zuby z obyčejných buněk v laboratorních nádobách a transplantovali je myším.

Použili k tomu primitivní buňky ve stejném stádiu vývoje jako kmenové buňky a vstříkli je do kolagenové kostry materiálu. Po vypěstování, našli jejich struktury, které se vyvinuly v komponenty, které tvoří zuby, včetně Dentinu (Zuboviny), Skloviny, Zubní dřeně, krevních cév a zubního vaziva.

Po porovnání s fyziologickým zubem se nenalezly žádné výrazné odlišnosti a oznámily tak svůj objev žurnálu Nature Methods. Takashi Tsuji z Tokyjské university Science v Chibě (Chiba), v Japonsku spolu se svými kolegy řekl: „Zuby normálně rostou a vyvíjí se po implantaci laboratorním myším.“ Dále tvrdí, že jejich metoda jako první ukazuje implantaci orgánu, který je zprostředkován pouze pár buňkami a obnovení částečné ztráty orgánové funkce pomocí terapie transplantace kmenových buněk, byla vytvořena.

Pokud se tyto tvrzení potvrdí, bude možné vytvářet nové a nahrazovat poškozené tkáně nemocí nebo stářím, což se týká i dentice.

"Konečný cíl regenerační terapie, nicméně, je vyvinutý plně funkční bio-konstruovaný orgán,který může nahradit ztrátu nebo zničené orgány po onemocnění, zranění nebo stáří."

Výzkumníci pátrali po "orgánovém zárodku" – „rané buňky“ vytvořily využitím částečně difenciovaných buněk, známých také jako epiteliální buňky a buňky mezenchymové. V tomto případě byly buňky vyjmuty ze zubního zárodku, malého pupence, který se vytváří dřív, než se zvířeti začnou vyvíjet zuby.

Dále napsali: "Náš reorganizovaný zárodek vyvíjí kompletní a úplný bio-konstruovaný zub. Tato studie tak dává první důkaz o úspěšné reorganizaci celého orgánu skrz transplantaci bio-konstruovaného materiálu. Naše současné nálezy by měli také povzbudit další vývoj nahrazení orgánu regenerační terapií."


 

Komentáře k článku
Jméno:

Komentář:

Antispamová kontrola:
Opiště prosím znaky, které vidíte:
 
| Reklamy | Kontakt | Odkazy | Pensions, Hotels | Vyhledávání |
 
Copyright © 2012 www.ident.cz. All rights reserved.
Webdesign by WEBSITES.CZ | Zajímavé weby | Používáme DIRECTIS - Systém pro rízení firmy