ident.cz
Aktuality Videa Zuby Diskuze Studium Zubní ordinace Zubní laboratoř Dentální estetika Finance
Aktuální informace z dentálního světa

<< Nejnovější články Odborné diskuzní fórum >>
2009-05-29

InDent 2009 dentální Colours Of Ostrava

Pro všechny, kdo spočinuli v divokém víru informací a zábavy výjimečného dentálního veletrhu, se po zklidnění hladiny jeho koncem, dostává na povrch mnoho nových skutečností. Hned po vstupu do komplexu ostravského výstaviště bylo znát snažení pořadatelů, připravit opravdu zajímavou akci. O tendenci posunout veletrh na vyšší úroveň, svědčil výběr témat odborných konferencí a množství výstavních stánků, které se od minulého ročníku citelně rozrostly. Lákadlem návštěvníků a pojistkou vysoké návštěvnosti pro vystavující firmy pak měly být volné vstupenky přidávané do časopisu StomaTeam.  Ty přilákaly všechny místní a z nejbližšího okolí města Ostravy. Společně s účastníky odborných konferencí se Indent 2009 dočkal zasloužené návštěvnosti, avšak s určitou rezervou. Ta je charakteristickou pro každý ročník tohoto veletrhu a vytváří přátelské, s trochou nadsázky až rodinné, klima.

Úsvit nových začátků

První den veletrhu mě zaujal počtem mladých zubních laborantů, kteří se účastnili odborných konferencí. Skutečné překvapení mě však čekalo v okamžiku zjištění, že se nejedná o mladé zubní laboranty, ale o studenty tohoto oboru. Je to možná poprvé, co školy projevily zájem o účast svých studentů na odborných konferencích. Díky nim se studenti mohou setkat s aktuální problematikou nových produktů a získat kompletní náhled na různé protetické řešení. Díky snazšímu proniknutí do dentálního světa a orientace v něm, jsou studenti lépe připraveni na své budoucí povoláni. Pro mnohé může představovat tento lepší rozhled i potřebnou motivaci. Rozvoj technologií zasáhl dentální sféru především v posledních letech a je nutné, aby se i školy dokázaly tomuto trendu přizpůsobit. Výuka takřka archaických výrobních postupů pozbývá s rychle se vyvíjejícími technologiemi smyslu. Vhodnou cestou jak flexibilně obohacovat studijní osnovy dle současných trendů v oboru, jsou tedy návštěvy odborných konferencí s přihlédnutím na výběr témat. Tato varianta zároveň neprotěžuje většinou omezený rozpočet škol a garantuje prezentaci aktuálních informací.

První studentská konference, která se uskutečnila v rámci Indentu 2009 byla správným nakročením avšak z hlediska účasti značně nejistým. Na konferenci, která obsahovala zajímavá témata nejen pro studenty lékařských fakult, se sešla jen hrstka statečných odvážlivců. Klíčem k relativně malé účasti byl termín této konference. Kryl se totiž buď s termíny zkoušek, nebo na fakultách stále probíhala výuka. Dá se tedy předpokládat, že se tyto konference budou konat k příležitostem jiných akcí, nebo se InDent opozdí svým konáním o nějaký ten týden. Ovšem jen za předpokladu, že organizátoři najdou dostatek odhodláni k nápravě reputace této akce. V podobném duchu se pak nesla i studentská párty uskutečněná v klubu nedaleko proslulé Stodolní ulice, kde čilý ruch zábavy nikdy neustává. Samotná party se tak stala paradoxně místem relativního klidu a odpočinku s osvěžujícím „welcome“ drinkem při vstupu.

Letošní ročník dentálního veletrhu byl ryze v režii společnosti InDent Fair s.r.o. Tato zdánlivě bezvýznamná zákulisní novinka však poodhaluje nové záměry časopisu StomaTeam. Po loňských Brněnských Zubotechnických Dnech a StomaTeam fóru, svítá naděje novým akcím, které by se místem konání neměly omezit pouze na Prahu, Brno nebo Ostravu. Samotné přenesení břemene organizace a příprav veletrhu naznačuje, že další nová akce již na sebe nedá dlouho čekat. Podle jednoho z členů StomaTeamu, jak dále prozradil, by se mohla připravovaná akce uskutečnit například v Plzni a neměla by být jedinou svého druhu.

Zdravý zoubek, zatím to je nanečisto

Již neodmyslitelnou součástí detálního veletrhu Indent, určenou pro ty nejmenší, je akce Zdravý zoubek. Trefné přísloví Járy Cimrmana „Co se v mládí nenaučíš, nic ve stáří nepozřeš“ trochu popírá schopnosti a snahu stomatologů a zubních techniků zmírnit tento jev, ale dobře vystihuje nutnost dbát o svůj byť mléčný chrup. Tedy pro malé návštěvníky byla připravena poutavá přednáška o tom, jak, čím a kolikrát denně by si měli své zoubky čistit a všichni pozorní posluchači pak obdrželi malý praktický dárek. Po této přednášce následovalo vyšetření k odhalení zubních kazů pomocí interdentální kamery. Nepříliš pozitivní zjištění představoval fakt, že ze tříd zhruba dvaceti žáku se nenašel jediný, který by kaz neměl. O skutečné šokující zjištění se pak postaral šestiletý Jakub při rozhovoru s dentální hygienistkou, která zde prováděla preventivní stomatologickou prohlídku. Kuba byl v zubařském křesle poprvé. Na otázku proč, měl Kuba odpověď, kterou asi nikdo nečekal. „Na prohlídku nemám peníze a ani maminka nemá peníze“. Následovala prohlídka, která u Jakuba odhalila sedm kazů a několik menších zárodků. „Maminka by si měla na prohlídky teda začít šetřit,“ informuje hygienistka Jakuba a zapisuje mu zjištěné kazy do karty, které děti dostaly, aby se s nimi doma pochlubily. Po tomto rozhovoru teprve zcela jasně vyplynula důležitost prevence a význam celé akce. Zvýšená kazivost u mléčných zubů není žádnou novinkou a jedná se o přirozený jev, který je bohužel podporován špatnou nebo žádnou informovaností dětí a rodičů v oblasti péče o chrup. Naprosto mizivá prevence přenáší tyto nedostatky i do pozdějšího věku a proto je nutné toto změnit, dokud je to zatím jen nanečisto.

InDent párty 2009

Je mi záhadou, jakým způsobem pořadatelé připravují jedinou skutečnou dentální párty, která začíná být proslulá už jen tím, že těsně před zahájením se strhne průtrž mračen s bouří a možná slabší povahy odradí se jí zúčastnit. Věřte, je to jen zkouška odvahy, která v porovnání s následujícím děním je úplné nic. Záleží jen na vás, jak večer strávíte. Každá volba je správná a nezažijete okamžik, kdy by vás večer omrzel. Bohaty raut a energická hudba kapely Rock&ROLL Band Marcela Woodmana vytvořily ideální podmínky k příjemné zábavě. Tedy pokud víte, kdy je ten správný čas odejít. Tentokrát jsem toto riziko podcenil. V době kdy zábava byla již v pokročilém stádiu, jal jsem se pořídit poslední rozhovor večera. Oslovil jsem vedoucí laboratoře z Chomutova, jak jsem pozdeji zjistil, abych vyzvěděl, co jí přivedlo až do Ostravy a jak je se slavnostním večerem spokojená. Po krátkém rozhovoru mi však její chrup spočinul na diktafonu a mocným skousnutím mi dala jasně najevo, že rozhovor je u konce. Samotný večer však nikoliv. Znalejší města Ostravy již asi tuší, kam směřovaly mé následující kroky. Na Stodolní ulici nebylo složité najít takřka kompletní složení společnosti, která se sešla na společenském večeru slezsko-ostravského hradu. Zábava zde pak neprodělala sebemenší újmy už jen pro to, že mnozí znali důvěrně místní zařízení z minulého večera. Tímto InDent 2009 nezklamal stejně jako ročníky minulé a svou bohatostí na barvité zážitky se zapsal do pamětí všech zúčastněných jako jedinečný dentální veletrh, který je především o zábavě, odpočinku a nových přátelstvích.


Komentáře k článku
Jméno:

Komentář:

Antispamová kontrola:
Opiště prosím znaky, které vidíte:
 
| Reklamy | Kontakt | Odkazy | Pensions, Hotels | Vyhledávání |
 
Copyright © 2012 www.ident.cz. All rights reserved.
Webdesign by WEBSITES.CZ | Zajímavé weby | Používáme DIRECTIS - Systém pro rízení firmy