ident.cz
Aktuality Videa Zuby Diskuze Studium Zubní ordinace Zubní laboratoř Dentální estetika Finance
 

Blog: Occlusal Dentin Orange dodávající prostorový efekt

Každý keramický set disponuje celou řadou barevných komponent doplňujících základní barvy vzorníku o specifické odstíny doplňující dentální individuality nebo naopak osobitosti zubů, které nelze znázornit v jednom daném odstínu. Tyto komponenty se vždy využívají pouze v malém množství a pouze u zubů, kde se tyto barevné dekory vyskytují. Jednou z mých oblíbených je u IPS InLine Occlusal Dentin Orange, který mi pomáhá omezit závěrečnou úpravu glazury o přídatné povrchové pigmenty Shade. Při zakomponování této barvy do prvního pálení získáme vizi hloubkové modelace, kterou tak imitujeme přirozený chrup. Někdy i dá se říci hezčí než je vlastní skutečnost.

Occlusal Dentin Orange je intenzivní opákní oranžová masa, se kterou se musí zacházet velice šetrně a kombinovat s vybranými barvami.

Jak s ní tedy pracuji já? Na vytvořenou kapnu opatřenou Opaquerem nanáším základní vrstvu Deep Dentinu, kterou si v tenké vrstvě zajistím plynulý optický přechod s nadcházejícími barvami. Nanesu si Occlusal Dentin Orange v tenké vrstvě na okluzi modelované korunky a použiju opět Deep Dentin. Ten nanesu na Occlusal Dentin tam, kde plánuji mít modelované hrbolky, nebo kde si budu přát opticky vyšší modelaci. Musím však disponovat s tímto materiálem také v tenké vrstvě aby konečný výsledek nebyl moc opákní. Na tyto vrstvy dále modeluji Dentin a Incizní hmoty do finálního tvaru. Před vypálením si zkontroluji, aby separace jednotlivých hrbolků končili právě na hmotě Occlusal Dentin, která tvoří spodinu podélných a příčných fisur a výsledek nechám vypálit.

Po prvním pálení a lehkém opracování povrchu struktury vidím vlastní výsledek. Teď mám prostor na dolazení, jak tvarovém na úkor kontrakce keramické masy, tak i na dolazení optické. Na tyto speciality používám v okluzní části Incizální hmoty a Opal Efekt 1. Dotvaruji hrbolky incizálními hmotami a body kontaktu s antagonisty, vrcholové lišty a místa, která mi příliž prosvítají doladím Opal Efektem 1. Ten je lehce opákní ale přesto má incizální barvu a jelikož máme předešlé vrstvy transparentnější než tento Opal E1, krásně nám tyto vrcholky rozzáří a opticky zvýší jejich pozice. Opal Efektem však opatrně pokud tomu není tak u přirozených zubů.

Výsledek můžete ohodnotit na této dvoukorunce, která je na pozici prvního a druhého horního moláru. Je však redukovaná, jelikož je indikována na implantáty a svým tvarem spíše připomínají třenové zuby. Nu posuďte sami.

Pavel Metelka, DiS.
diplomovaný zubní technikmetelka@ident.cz

Autorovy články:


Podobná tématika:| Reklamy | Kontakt | Odkazy | Pensions, Hotels | Vyhledávání |
 
Copyright © 2012 www.ident.cz. All rights reserved.
Webdesign by WEBSITES.CZ | Zajímavé weby | Používáme DIRECTIS - Systém pro rízení firmy